İnhaler Nedir? Nasıl Kullanılır?
Huzur Medikal
Starting from $899

iPhone 12 Pro 128Gb

Special Sale

learn more
Ecom
09-02-2023

İnhaler Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnhaler nedir? Nasıl kullanılır? Sorularına bu yazımızda yer vereceğiz. İnhaler, çevremizde çok gördüğümüz ama adını bilmediğimiz ürünler arasında. Özellikle astım hastalarının sürekli yanında taşıdığı ilaçları hepiniz hatırlarsınız. İşte bu ilaçların sıkıldığı aparata inhaler adı verilir. İhaler sayesinde akciğerlere ulaşması gereken ilaçlar ulaştırılır ve hasta rahatlar. İleri derecede astım hastalığı olanlar için bu ürünler çok önemlidir. Hatta hayati önem taşır. İnhaler ya da inhalatör adı ile satılan bu aparat, uzun ömürlü olmalıdır ve çabuk bozulmamalıdır. Bir kriz anında tutukluk yapan ve ilacı vermeyen bir inhaler nedeni ile hasta hayatını kaybedebilir. Kaliteli inhaler bu nedenle çok önemlidir. İlacınız ile birlikte inhaler nedir? Nasıl kullanılır? Soruları hakkında eczacınızda ve hekiminizden bilgi alabilirsiniz. 

İnhalerler, astım hastalığı dışında KOAH ve ağır grip durumlarında da bazı ilaçların kullanımı için tercih edilir. Bu aparat sayesinde hızlı bir şekilde akciğere ilaç salınımı sağlanır. Hastanın yaşına göre doğru inhaler seçilmelidir. Özellikle çocuklar için doğru ürün seçimi ve bu aparatın nasıl kullanılacağı konusunda çocuk eğitilmelidir. Küçük yaştan itiberen astım hastalığı olan çocuklar için ürünün doğru kullanılması son derece önemli bir konudur.  

İlaç Türüne Göre İnhaler Kullanımı 

Astım ve KOAH hastalıkları için kullanılan ilaçlar, ölçülü doz ya da kuru kullanılan ilaçlar olabilir. İlacın türüne göre de bu ilaçları kullanımı değişmektedir. Bu nedenle inhaler nedir? Nasıl kullanılır? Sorusu çok araştırılmaktadır. Ölçülü doz içeren ilaçlarda, ilacın öncelikle iyice sallanması gerekir. Daha sonra hasta derin bir nefes verir ve inhaleri ağzına yerleştirir. İlacı sıkar. Bu sıkma ile birlikte derin bir nefes alarak ilacın tamamını içine çeker. Çocuklar için ilacın tam alınmasını sağlamak amacı ile, bu birkaç kez tekrarlanabilir. 

Kuru doz inhaler ilaç kullanımında ise, durum biraz farklıdır. Cihazın kapağı açılır ve ilaç hazır hale getirilir. İlaç sıkılmadan önce derin bir nefes verilir ve akciğerler boşaltılır. İlaç sıkılır ve akciğerlere çekilir. 10 saniye beklenir ve sonra nefes verilir. Bu ilacın akciğerlere daha rahat ulaşmasını sağlar. 


 • Huzur Medikal
  Destek 24/7

  Bir uzmanla alışveriş yapın

 • Huzur Medikal
  Güvenilir Markalar

  Bir arkadaşınıza tavsiye edin

 • Huzur Medikal
  %100 Para İade

  200TL'nin üzerinde kargo ücretsiz

 • Huzur Medikal
  Güvenli Ödeme

  %100 Korumalı

Huzur Medikal
Huzur Medikal
Huzur Medikal
Huzur Medikal
Huzur Medikal
Huzur Medikal
Huzur Medikal
Huzur Medikal
Huzur Medikal
X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhasApp Destek Hattı